U našem kliničkom radu svakodnevno susrećemo pacijente koji nam dolaze zbog problema prekomjernog trošenja zuba. Osim narušene estetike, pacijenti se žale na zubnu preosjetljivost, a u slučajevima jake istrošenosti na bolove u zubima, žvačnim mišićima ili čeljusnim zglobovima.

Uzroci prekomjernog trošenja zuba

Uzroci prekomjernog trošenja zuba mogu biti fizičko-mehaničke ili kemijske prirode.  Prema uzroku razlikujemo četiri skupine nekarijesnih oštećenja:

Abfrakcija – gubitak cakline u području zubnog vrata (blizu zubnog mesa) koji nastaje kod nepravilnog zagriza kao posljedica naprezanja unutar zuba.

Abrazija– prekomjerno trošenje cakline kao posljedica žvakanja vrlo tvrde hrane, kod prekomjerne oralne higijene uz nepravilno linearno četkanje zuba, ili kod osoba koje grickaju nokte, olovku, sjemenke i sl.

Atricija– trošenje cakline prilikom kontakta sa zubima suprotne čeljusti. U ovu skupinu nekarijesnih  oštećenja zuba spada bruksizam – psihogeno uvjetovano škripanje i stiskanje zubi pogotovo noću kao posljedica stresnog i ubrzanog načina života i rada.

Erozija– kemijsko oštećenje cakline kiselinom kod osoba koje pate od želučanog refluksa (žgaravice), učestalog povraćanja (kod bulimije ili tijekom trudnoće), kod osoba koje učestalo konzumiraju jako kisele napitke (citrusne sokove, coca-cola, alkohol), te kod profesionalnih plivača i kušača vina.

Posljedice prekomjernog trošenja zuba

Prekomjerno trošenje zuba može dovesti do:

  • osjetljivosti na hladno, slatko ili kiselo
  • povlačenja zubnog živca, a u težim slučajevima i propadanja živca
  • povećane mogućnosti za lom zuba i ispadanje zubnih ispuna
  • skraćivanja vidljivog dijela zuba što narušava estetiku osmjeha
  • nemogućnosti pravilnog žvakanja i izgovora pojedinih glasova
  • promjene u međučeljusnim odnosima i raspodjeli žvačnih sila (poremećaj zagriza)
  • snižavanja donje trećine lica što doprinosi starijem izgledu
  • problema u čeljusnim zglobovima, mišićima, ušima, pa čak i kralježnici
  • tjeskobe, smanjenog samopouzdanja i poteškoća u socijalnim kontaktima

Liječenje istrošenih zuba

Neovisno o uzroku prekomjernog trošenja zuba, izgubljeno zubno tkivo potrebno je nadoknaditi. Jednom kad se istroši zubna caklina, dolazi do ubrzanog trošenja preostalog unutarnjeg zubnog tkiva – dentina, koji je mekše građe. Ukoliko se zub ne zaštiti na vrijeme, daljnje trošenje uzrokovat će povlačenje i propadanje zubnog živca, što može dovesti do gubitka zuba.
Standardni način koji se svakodnevno koristi u svim ordinacijama dentalne medicine je izrada zubne krunice (navlake) na istrošenom zubu. Postupak podrazumijeva brušenje zuba u oblik stošca kako bi se na njega mogla navući krunica. Ukoliko je zub istrošen do zubnog živca, potrebno ga je devitalizirati (izvaditi živac), te u korijen zuba ugraditi “štift” – nadogradnju koje će nositi krunicu.

Aditivna stomatologija – bez brušenja zuba

Mnogi pacijenti ne žele brusiti svoje zube i stavljati “navlake”. Žele što dulje zadržati prirodno, odgađajući zahvat dok oštećenje na zubima ne počne uzrokovati bol.
Srećom, danas imamo i alternativu klasičnoj zubnoj protetici, a to je aditivna stomatologija (adicija=dodavanje). Materijali novije generacije omogućuju nam da zube nadogradimo, bez prethodnog brušenja i bez izrade klasičnih krunica. Ovi materijali lijepe se na preostali dio zuba i nadoknađuju samo njegov izgubljeni dio.

3 step tehnika dr. F. Vailati

U ŠkodaDENTu koristimo 3 STEP tehniku dr. Francesce Vailati koja je usavršila aditivnu stomatologiju dugogodišnjim istraživanjem na švicarskom sveučilištu u Ženevi. Koliko je njena metoda uspješna i prepoznata od struke najbolje govori činjenica da su mnogi njeni pacijenti ugledni švicarski stomatolozi, koji i sami žele nadograditi svoje istrošene zube bez brušenja. 😊

1. KORAK- 3D SCAN

Postupak započinje detaljnim pregledom cijelog žvačnog aparata u mirovanju i u funkciji, rtg snimkama, fotografijama i otiscima ili 3D skeniranjem zuba i zagriza. Svi podaci objedinjuju se digitalnom CAD/CAM tehnologijom pomoću koje dizajniramo novi osmijeh i povisujemo istrošeni zagriz našeg pacijenta.

2. KORAK - MOCK UP

3D printerom izrađuju se modeli obnovljenih zuba i na idućem terminu pomoću silikonskog kalupa prenosimo naš dizajn direktno na zube pacijenta (mock-up). Na taj način pacijent ima priliku vidjeti kako će izgledati njegov novi osmijeh, ali i osjetiti novi povišeni zagriz. Kako bi utvrdili da nova visina odgovara čeljusnim zglobovima i mišićima, ostavljamo pacijentu privremene nadomjestke na stražnjim zubima kroz period adaptacije.

3. KORAK - DOGRADNJA

Konačna nadogradnja istrošenih zuba prema obliku privremenog nadomjestka, ali u trajnom materijalu. Svaki zub zasebno se nadograđuje injektiranjem materijala uz pomoć prozirnog silikonskog kalupa, ili se cementiraju nadogradnje (ljuskice) izrađene CAD/CAM tehnologijom. Proces je potpuno bezbolan, ali može trajati i nekoliko sati, ovismo o broju zubi koji se dograđuju.

Prednosti aditivne tehnike:

  • neinvazivna i potpuno bezbolna metoda ( nije potrebna ni anestezija, jer se zubi ne bruse)
  • očuvanje svog zdravog zubnog tkiva
  • vrlo prirodni konačni rezultat
  • potpuno bezmetalna rekonstrukcija
  • materijal ne djeluje abrazivno na zube suprotne čeljusti i troši se slično prirodnoj zubnoj caklini
  • jednostavna korekcija u slučaju manjih oštećenja
  • ne nadražuje zubno meso i parodont

Nedostaci aditivne tehnike:

  • Potrebno je povremeno ispolirati i obnoviti površinu
  • Moguća su površinska obojenja pigmentima iz hrane, pića ili cigareta.
  • Moguće je trošenje materijala u skladu s trošenjem preostalih površina zuba.

Aditivna stomatologija – najčešća pitanja

DA LI ADITIVNA NADOGRADNJA ZUBA BOLI?
Ne. Obzirom da se zubi ne bruse, za aditivnu tehniku nije potrebna ni anestezija. Tu postoje i neke iznimke, kao npr. ukoliko zub ima dotrajalu “plombu”, krunicu ili karijes, isti će se prije dogradnje ukloniti pod lokalnom anestezijom.
ZUBI SU MI KRIVI. MOŽE LI OVA TEHNIKA ISPRAVITI ZUBE ?
To je moguće, ukoliko se radi o manjim nepravilnostima u položaju zuba. Kod većih odstupanja preporućuje se prethodna ortodontska terapija, koja ne mora biti dugotrajna. Postoji niz vrlo diskretnih ortodontskih tehnika za odrasle koje redovito koristimo prije aditivne dogradnje zuba, kako bi postigli vrhunski estetski rezultat.
NE MOGU SE ZAMISLITI S NOVIM ZUBIMA. MOGU LI IH VIDJETI UNAPRIJED?
Naravno. Prije ugradnje definitivnog materijala, vidjet ćete kako Vaš novi osmijeh izgleda na računalu, te ga isprobati na Vašim zubima. Sve Vaše želje i komentare bilježimo i ugrađujemo u dizajn, sve dok niste u potpunosti zadovoljni.
KOLIKO TRAJE PROCES?
Za nadogradnju samo prednjih zuba (cca 7 dana):
1. posjeta: pregled, fotografije, otisci, skeniranje
2. posjeta (nakon par dana): mock-up (proba). Ukoliko nisu potrebne korekcije može se odmah ugraditi definitivni rad.
3. posjeta (nakon par dana): dodatno poliranje i uštimavanje zagriza

Za nadogradnju svih zuba (cca 2 mjeseca):
1. posjeta: pregled, fotografije, otisci, skeniranje
2. posjeta (nakon par dana): mock-up (proba). Ugradnja privremenog rada za period prilagodbe na novi povišeni zagriz.
3. posjeta (nakon 1-2 mjeseca): ugradnja definitivnog rada
4. posjeta( nakon par dana): dodatno poliranje i uštimavanje zagriza

KOLIKO TRAJE POSTUPAK UGRADNJE?
Ovisno o broju zuba koje se nadograđuju, postupak može potrajati od jednog do nekoliko sati. Svaki zub je potrebno zasebno očistiti, dezinficirati, izolirati, premazati posebnim “ljepilom”, dograditi te ispolirati. Obzirom da je potpuno bezbolno, pacijenti nam često zadrijemaju tijekom ovakvih zahvata. 😊
KOJA JE CIJENA ADITIVNE DOGRADNJE ZUBA?

Ovisno o opsegu oštećenja aditivna dogradnja iznosi 750 – 1.500 kn po zubu.

MOGU LI PLATITI NA RATE?

Naravno. Nudimo razne opcije obročnog plaćanja. Više o mogućnostima plaćanja pročitajte na stranici: CJENIK

IMAJU LI DOGRADNJE GARANCIJU?
Da. Garancija na aditivnu dogradnju iznosi 2 godine, osim u slučaju jakog bruksizma kod kojeg su oštećenja zuba, te svih vrsta protetskih radova očekivana.
KOLIKO TRAJU DOGRADNJE ZUBA?
Aditivne dogradnje nemaju rok trajanja, uz redovno održavanje i kontrole mogu trajati godinama. S vremenom će se materijal trošiti slično trošenju prirodnog zuba, ali ga je moguće ponovo dograditi prije nego se do kraja istroši. Na taj način zub pokriven dogradnjom ostaje trajno zaštićen.